Radní hlavního města Prahy dnes na návrh Petra Hlaváčka souhlasili se zrušením stavebních uzávěr, které od roku 2001 chránily budoucí trasu metra D a zajišťovaly podmínky pro stavby, které jsou s ní spojené na povrchu. To už je dnes v úseku metra od stanice Pankrác – Depo Písnice zbytečné. Stavba má své přesné parametry dané stavebním povolením a její výstavba už byla zahájena. Zjednodušeně řečeno, město tedy ví, kde a co přesně postaví nad zemí, další blokace rozsáhlých území v okolí nových stanic by zbytečně brzdila další rozvoj města a bez právního důvodu omezovala vlastnická práva majitelů sousedních pozemků, mezi nimiž je mimochodem i samotné město.
„Většina stavebních uzávěr pro trasu metra D byla platná více než dvacet let. Tady je vidět, jak dlouho jsou dopravní stavby připravovány, což odráží i stav současné stavební legislativy. Teď se konečně začalo v podzemí kutat a my můžeme s čistým svědomím přestat blokovat rozvoj města na povrchu. Metro je silný městotvorný prvek a já se těším na nové čtvrti, které kolem jeho stanic vyrostou. Bez toho by tak obří investice ani nedávala smysl. Metro je neskutečně silným impulsem pro město krátkých vzdáleností, kde byste měli mít v docházkové vzdálenosti všechno, co potřebujete, a zároveň se pohodlně a rychle dopravit tam, kam ve městě potřebujete a nemusíte přitom šlápnout do pedálů,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek pražského primátora pro územní rozvoj.
Podle Adama Scheinherra, náměstka primátora pro oblast dopravy, je město krátkých vzdáleností jediná cesta k trvale udržitelné dopravě i rozvoji. „Mám velkou radost, že se nám podařilo zahájit stavbu metra D. Díky tomu může také dojít k sejmutí stavebních uzávěr. Metro D je stavba dekády, jedna z nejdůležitějších investic v Praze i celé České republice, a uzávěry ji doposud chránily. V momentě, kdy máme stavební povolení a metro samotné stavíme, není už žádný důvod uzávěry zachovávat. Můžeme tak plynule navázat na rozvoj v jeho okolí,“ uvádí Scheinherr.
Nikdo se zároveň nemusí bát bezbřehé výstavby bez mantinelů v okolí nových stanic. „Zatímco se projektanti a stavební firmy soustředily „na podzemí“, my jsme pracovali nad nimi. S majiteli pozemků jsme připravovali urbanistické a územní studie a změny územního plánu tak, aby nové čtvrti dávaly hlavu a patu, mluvily s okolní výstavbou, myslely na veřejnou vybavenost a rozhodně nezapomněly na náměstí a parky,“ doplnil Petr Hlaváček. Koncepty nových čtvrtí, které v souvislosti s výstavbou metra vzniknou, se brzy chystá náměstek Hlaváček představit médiím a veřejnosti.
Velká pozornost bude věnována lokalitě Nové Dvory, kde značnou část pozemků vlastní město a plánuje tu mimo jiné vlastní bytovou výstavbu. „Nové Dvory jsou jedna z mála příležitostí, kdy se mohla Praha zachovat po vzoru západních měst typu Hamburk, které díky držbě pozemků sebevědomě rozhodují o tom, jak bude development celých čtvrtí vypadat a pak teprve navazují spolupráci s developery a investory,“ dodává Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti. Pozůstatkem minulosti je, že řada strategických pozemků v Praze byla prodána developerům, se kterými dnes město vede diskusi, vyjednává, nastavuje jim mantinely a hledá kompromisy, mnohdy těžce a klopotně.
Stavební uzávěry, které rada města ruší, se týkají lokality Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Zálesí, Nové Dvory, Libuš, Písnice a Depo Písnice. Zákres nalezte v příloze.
Přílohy:
Příloha č. 1: Vizualizace nové městské čtvrti v lokalitě Nové Dvory, autor: UNIT architekti, s. r. o.
Příloha č. 1: Přehledová mapa s vyznačením rušených částí stavební uzávěry pro trasy městské kolejové dopravy